אודות הפורום

פורום זכויות יוצרים מאפשר לכם לקבל מידע ולהתרשם מהיבטים שונים הקשורים לזכויות יוצרים, קניין רוחני, סודות מסחריים, גניבת עין, גזל מוניטין, שמות מתחם (Domain Names), דיני מחשבים ו- Cyberlaw ועוד. 
נעשה את מירב המאמצים לספק לכם מענה ראשוני לשאלות שתועלנה בפורום ולהביא בפניכם קווי מתאר לתמונה המשפטית הכוללת.

לקיחת תמונות מתכנה בתשלום יסמין ל | 18/01/2021 18:50

שלום רב, רציתי לדעת, במידה ואני לוקחת תמונות ששילמתי עבורן בתוכנה ידועה ואני עושה בהן שימוש ביומן שאני רוצה להוציא לאור- האם אני צריכה לבקש את רשות בעלי התוכנה? מדובר בתכנה הנקראת קנבה שלמיטב הבנתי השימוש בה אפשרי אך אינני מוצאת מספיק מידע על כך.

תודה רבה


הוספת תגובה לעמוד המלא

ספרי קורס שמואל | 17/01/2021 09:43

בס"ד

שלום.

אני מרצה במרכז אקדמי לב בתחום המחשבים.

לפני מספר שנים כתבתי ספרי קורס בזמני וללא השתתפות המוסד.

האם המוסד יכול לטעון שהוא בעלים על ספרי הקורס ולהעבירם למרצה אחר שיעביר את הרצאה כפי שהערתי ע"י הקרנת הספר?


הוספת תגובה לעמוד המלא

האם למרצה יש זכות יוצרים בספר לימוד שחיבר? עו"ד אפי אהרונוב | 18/01/2021 18:15

שמואל שלום,

ככלל, יש להבחין בין מרצה שהוא עובד המוסד לבין מי שאינו עובד אלא פרילנסר.

במקרה של עובד ברירת המחדל הוא שמעביד הוא הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה על ידי עובדו לצורך עבודתו ובמהלכה, אלא אם כן הוסכם אחרת. השאלה מהי יצירה שנוצרה "לצורך עבודתו במהלכה" היא עניין שאפשר לפעמים להתדיין עליו.

מאידך אם לא מדובר במרצה שהוא עובד של המוסד אזי ברירת המחדל שונה וההנחה היא שהיוצר הוא הבעלים של זכות היוצרים, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע. שים לב שגם במקרה כזה המזמין (המוסד, במקרה הזה) יכול להוכיח שהייתה הסכמה "במשתמע" שהזכות היא שלו (הדבר נגזר למשל בהשוואה לנוהג במקום או מהתנהלות הצדדים ועל ידי פרמטרים נוספים).

כך ביחס לזכות הכלכלית ביצירה (ממנה נגזרות זכויות שונות - למשל הזכות להעתיק את הספר). ביחס לזכות המוסרית (שהיא בין היתר זכותו של היוצר שהיצירה תיקרא על שמו) הרי שהדבר נבחן באופן נפרד וקיימים מצבים שבהם חרף אובדן הזכות הכלכלית ניתן להעלות דרישות שונות מכוח הזכות המוסרית.

כל זאת יש לבחון כמובן באופן פרטני ולגזור את ההתנהלות המומלצת. כמובן שהדרך לייצר ודאות לכל הצדדים היא להסדיר עניינים כאלו בחוזה כתוב ומפורש - ומראש. 



בברכה, 

אפי אהרונוב, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

מגדל בר כוכבא, מתחם העסקים BBBC, רח' בר כוכבא 4, קומה 4, בני ברק
טל':077-9620231; מייל: info@ea-law.co.il


הוספת תגובה

מסחר בלוגאים איתמר | 14/01/2021 13:47

אני מעוניין להקים חברה שתסחור בלוגים קיימים. האם מבחינה משפטית שיש איזה משהו שאני צריך לקחת בחשבון? 


הוספת תגובה לעמוד המלא

אם אלה לוגואים קיימים - הם לרוב מוגנים עו"ד גיא קדם | 14/01/2021 13:56

מסחר בהם יפר זכויות של בעלי הלוגואים.



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

סעיף 56 לחוק זכויות היוצרים בן | 10/01/2021 16:22

שלום רב,
קרה כמה פעמים שצפיתי בסרטי קולנוע באפליקציות מובנות על גבי סטרימר שקיבלתי מסין,
יום אחד נתקלתי בדיון מסויים לגבי תיקון לחוק זכויות היוצרים 2019 והבנתי שלפי סעיף 56 לחוק ניתן לתבוע עד 100 אלף שקל לכל הפרה, לא יודע אם הבנתי נכון אבל ישנה סברה שהסעיף המבקש להטיל פיצוי ללא הוכחת נזק לא תקף לגבי הפרות בודדות כמו צפיה בודדת בסרט בסטרימינג למשל, אלא יותר לגבי הפרות 'מתועשות' במטרה להפיק רווח מסחרי מאותו תוכן או יצירה שהועמדה להפרה מסחרית...
אודה לך לאישור או שלילה של הסברה שהגעתי אליה,
תודה


הוספת תגובה לעמוד המלא

סכום הפיצוי ללא הוכחת נזק נקבע לפי חומרת ההפרה עו"ד גיא קדם | 13/01/2021 10:06

יש לבדוק את נסיבות ההפרה.



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

באיזה יום נכנס לתוקף חוק זכות יוצרים 2007? שאול | 09/01/2021 17:31

החוק פורסם ב-25.11.2007 ונקבע בו, בסעיף 77, כי תחילתו שישה חודשים מיום פרסומו.

לפי סעיף 10(ב) לחוק הפרשנות: “תקופה קצובה במספר חדשים או שנים לאחר אירוע פלוני תסתיים בחדשה האחרון ביום שמספרו בחודש כמספר יום האירוע, ואם היה החודש חסר אותו יום - ביום האחרון של החודש.”

יוצא מכאן, שהיום האחרון של ששת החודשים הנ"ל הוא 25.05.2008, ועל כן תחילתו של חוק זכות יוצרים 2007 הוא למחרת, כלומר: ב-26.05.2008.

אבל בכל מקום שחיפשתי, שמצוין בו יום תחילת החוק, נכתב 25.05.2008.

מה היום הנכון? ומדוע?



הוספת תגובה לעמוד המלא

השאלה לא ברורה עו"ד גיא קדם | 13/01/2021 10:05

כתוב בחוק הפרשנות שהתקופה תסתיים באותו יום: 25 בחודש.

בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

אם התקופה שבה החוק אינו בתוקף מסתיימת ב-25/5 שאול | 14/01/2021 10:50

החוק אמור להיכנס לתוקף למחרת, ב-26/5, לא?

השווה ע"א 878/06, דב טרויהפט נגד דוד עטיה ואח', סעיף 93 לפסק דינו של השופט דנציגר:

https://supremedecisions.court.gov.il/Home/Download?path=HebrewVerdicts/06/780/008/w10&fileName=06008780_w10.txt&type=4




הוספת תגובה

מה מטרת השאלה? תיק ספציפי?! עו"ד גיא קדם | 14/01/2021 10:53



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

הרצון לדעת שאול | 14/01/2021 11:06


הוספת תגובה

קיבלת תשובה. במקרה של מחלוקת - תפעל לפי הפסיקה עו"ד גיא קדם | 14/01/2021 13:55



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

אתר אינטרנט שקניתי אילן | 05/01/2021 11:49

יש ברשותי אתר איטרנט ואני מעוניין לרכוש את שם הדומיין. ובנוסף אני מעוניין לשמור את התכנים. האם הבעלים הקודמים יכולים להגיד כי אני מפר זכוית יוצרים על האתר?


הוספת תגובה לעמוד המלא

יש לבדוק מה כתוב בהסכם ביניכם עו"ד גיא קדם | 13/01/2021 10:02



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

סמכות שיפוט בהפרות זכויות יוצרים באינטרנט אסי | 31/12/2020 19:57

כבעל אתר אינטרנט בינלאומי המתגורר בישראל,
מה סמכות השיפוט לגבי תביעות זכויות יוצרים?
האם בעל יצירה יכול לתבוע אותי במקום מגוריו בחו"ל לפי הדין של המדינה בה הוא מתגורר?

האם הוספת סעיף התניית תחום שיפוט (לישראל) למשתמשי האתר בתנאי השימוש מהווה עילה חוקית לקיום המשפט אך ורק בישראל?


הוספת תגובה לעמוד המלא

כל מדינה עם החוקים שלו וסמכות השיפוט שלה עו"ד גיא קדם | 03/01/2021 22:30

תניית שיפוט לא בהכרח תעזור... כפי שגוגל, פייסבוק, AIRBNB ו- BOOKING גילו בישראל.

הכלל הוא, שחברה שעושה עסקים בחו"ל צריכה להיות ערוכה להתמודד עם מערכות המשפט במדינות שבהן היא פועלת.

המלצתי היא לשקול לקבוע תניית דין זר בנוסף לתניית מקום שיפוט (לפייסבוק זה עבד בעבר, כך שגם אם התביעות נדונות בארץ הן נדונות לפי דין קליפורניה).


בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

מוצר שפותח על גבי מוצר אחר ZOCO | 30/12/2020 11:44

אני הבעלים של בית תוכנה יחסית קטן. פיתחתי מוצר אשר מתלבש על מוצר ענן אחר. שאלתי היא כזו, האם אני מפר בזה זכויות יוצרים, שכן לא ביקשתי או שילמתי לאותה חברה כסף "להתלבש" על המוצר הקיים שלה ושאלה נוספת, האם הלקוחות שירכשו ממני את המוצר, יצרכו לשלם גם רישיון לאותה חברה?



הוספת תגובה לעמוד המלא

יש לפעול לפי הכתוב ברישיון השימוש של המוצר השני עו"ד גיא קדם | 03/01/2021 22:23



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

הצגת תמונה של מוצר שאינו שלי באתר שלי מעיין | 27/12/2020 15:40

אני מוכר מוצר ספציפי באתר שלי, יש מבצע של הגרלה ספציפית בה ניתן לזכות במוצר של חברה אחרת, כמובן שהחברה שלי רוכשת את המוצר של החברה האחרת ומחלקת אותו לזוכים באתר שלי.

האם אני יכל לעלות תמונה של אותו המוצר שאינו שלי כדי להמחיש באיזה פרס מדובר והאם יש הגבלות כלשהן לגבי העניין הזה ?


הוספת תגובה לעמוד המלא

שימוש בצילום מקורי ללא רשות בעליו עלול להפר זכויות עו"ד גיא קדם | 03/01/2021 22:20



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

הצגת שעת סיפור לילדים מרים | 27/12/2020 10:28

אני מכינה שעת סיפור (תיאטרון סיפור) לילדים שמבוסס על הסיפור ״ברבאבא צמח בגן״ מאת אנט טיסון וטלוס טילור. האם זה מותר מבחינת זכויות יוצרים?
ההצגה שלי היא לפי קו העלילה והדמויות שבספר ואילו הטקסט, התפאורה והטכניקות בהצגה (פיסול בחומר פלסטי על הבמה) הם פרי היצירה שלי.
הספר יצא בשנת 1970 והודפס בישראל בהוצאת מודן בשנת 1977. הודפס בישראל שוב בתרגום אחר על ידי קלאסיקלטת ב2003.


הוספת תגובה לעמוד המלא

שימוש חינוכי לא מסחרי עשוי להיות מותר בכפוף לקרדיט עו"ד גיא קדם | 03/01/2021 22:22



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה

ההצגה היא מסחרית מרים | 04/01/2021 08:37

אני מתכננת לגבות תשלום על ההצגה.

תודה מראש על העזרה


הוספת תגובה

כדאי לקבל זכויות שימוש באופן מסודר עו"ד גיא קדם | 14/01/2021 13:57



בברכה,

גיא קדם, עו"ד
מנהל פורום זכויות יוצרים

בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
טלפון: 03-6515778; מייל: guy.kedem.law@gmail.com


הוספת תגובה
להודעות נוספות גלול מטה