אודות הפורום
התייעצו עמנו בכל נושא הקשור לדיני התכנון והבנייה בישראל. בונים, משפצים, מבקשים היתר בניה, מתכננים שינויים במבנה, מתמודדים עם חריגות בנייה ועוד? כאן בפורום נעניק מענה משפטי והכוונה ראשונית.

הסבה של חנייה אדיר | 23/09/2020 19:29

יש לי בית פרטי ביישוב ואני רוצה להסב את החניה המקורה לחדר? סביבנו יש חנייה בשפע. האם אני יכול לבצע את השינוי של החדר? ואם כן כיצד מתחילים את התהליך.



הוספת תגובה לעמוד המלא

קראוון למגורים דלית | 16/09/2020 11:25

שלום רב,
האם במושב במרכז הארץ מותר לשים קראוונים למגורים בשטח של אדם פרטי? כלומר בנוסף לבית שלו


הוספת תגובה לעמוד המלא

קרוואן למגורים במושב עו"ד ציפי מרגלית | 16/09/2020 14:17

דלית שלום,

לכל מושב יש תכנית שקובעת את יעודי הקרקע והשימושים המותרים. בית מגורים בקרוואן אינו יכול להיות מוצב ללא היתר בניה, ויחידת מגורים זו כלולה במסגרת יחידות הדיור המותרות על המגרש.

בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]rgalit-law.co.il



הוספת תגובה

תוספת בניה של שכן בגבול המגרש ללא הסכמתנו ליאור | 09/09/2020 12:30

ציפי שלום!

סמוך אלינו בניין משותף. דייר בקומת הקרקע (דירת גן) קיבל את הסכמת שכניו לתכנית והגיש אותה לועדה המקומית כחודש לאחר שבנה מבנה לא חוקי בגבול הגינה שלנו. 

איננו מסכימים למבנה (מרפסת שמש + מחסן + בריכה) שמהווה הפרעה איומה - חדירה לפרטיות, חסימה של הנוף ורעש.

פנינו לועדה לתכנון מרגע שהחלה הבנייה, המענה חלקי ולא מספק.

האם יתכן מצב שבו יקבל השכן את אישור הועדה? איך ניתן למנוע זאת?

תודה רבה!


הוספת תגובה לעמוד המלא

תוספת בניה על גבול מגרש שכן עו"ד ציפי מרגלית | 10/09/2020 00:38

ליאור שלום,

במידה והבניה הינה במגרש הצמוד למגרשך, ולצורך הבניה נדרשה הקלה מהתכניות התקפות, היית אמור לקבל על כך הודעה מהועדה המקומית, ובאפשרותך היה להתנגד לבקשה. 
יש לבדוק את התכניות החלות על הבניין המדובר ואת ההנחיות המרחביות בישוב בו אתה מתגורר על מנת לבדוק האם הבניה אכן בהתאם לתכניות. במידה ולא, ממליצה על התיעצות פרטנית עם עו"ד בתחום על מנת שייעץ לך באיזה הליך לנקוט.

בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה

תוספת בניה של שכן בגבול מגרש ליאור | 13/09/2020 09:09

תודה רבה!!

תכניות החלות על הבניין - האם כוונתך לתב"ע?

זה ואת ההנחיות המרחביות בישוב ניתן להשיג בועדה המקומית לתכנון?




הוספת תגובה

תב"ע והנחיות מרחביות עו"ד ציפי מרגלית | 16/09/2020 14:14

הכוונה לתב"ע החלה. ההנחיות המרחביות אמורות להיות מפורסמות באתר האינטרנט של הועדה המקומית

בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה

איך מאשרים במרפסת זיזית פרגולה או גגון דבורה גרובר | 08/09/2020 13:04

איך מאשרים במרפסת זיזית פרגולה או גגון.


הוספת תגובה לעמוד המלא

פרגולה למרפסת זיזית עו"ד ציפי מרגלית | 10/09/2020 00:35

דבורה שלום,

לצערי לא מאשרים. פרגולות ניתן להקים בחצר דירת גן או בגג של דירת גג/פנטהאוס. רק במקרה ויש תכנית מקומית לאותו בניין/ישוב שמאפשרת פרגולה למרפסת בקומה אמצעית ניתן יהיה לאשר זאת. בדקי בהנחיות המרחביות של הישוב בו את גרה ובתכניות התקפות בו.

בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה

רישום מקרקעין בפנקס המקרקעין שלמה | 07/09/2020 14:10

בעקבות איחוד וחלוקה של מגרשים בשנת 2013 , נערכה תב"ע שקיבלה תוקף. בתב"ע נרשם כי עריכת התוכניות ורישום המקרקעין יבוצע ע"י וועדת התכנון המקומית בהתאם לסעיף 125 בחוק התכנון והבניה.
הוועדה המקומית לא טיפלה בנושא , וברבות הימים הוועדה המקומית ( שהיא וועדה של מספר ישובים) פוצלה כך שכעת קיימת וועדה מקומית עצמאית לישוב בו
בוצע האיחוד והחלוקה.
שאלותי הן
א. האם הוועדת התכנון החדשה מחוייבת לנהוג עפ"י הרשום בתב"ע - כלומר לטפל ברישום בפינקס המקרקעין , או הוועדה המקורית שפרסמה את התב"ע בעקבות האיחוד והחלוקה ?
ב. מה הם ההליכים , או הכלים העומדים לרשותי כדי לחייב את הוועדה לבצע את הרשום כאמור בתב"ע ?
תודה
שלמה


הוספת תגובה לעמוד המלא

חלוקת קרקע בהתאם לתב"ע עו"ד ציפי מרגלית | 10/09/2020 00:33

שלמה שלום,

תב"ע היא מסמך מחייב וכמוהו כחוק.

מניחה שהישוב שלך היה שייך בעבר לועדה מרחבית ועתה יש לו ועדה משלו.

הדבר אינו משנה לעניין תקפותה של התב"ע, והועדה בתחומה חלה התכנית, כלומר הועדה החדשה של הישוב, חייבת ליישם אותה ולטפל ברישום החלקות.

חיוב של ועדה לבצע פעולה שבתחום סמכותה הינו בתחום סמכותו של בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לענינים מינהליים. באפשרותך להגיש עתירה ולבקש את בית המשפט לחייב את הועדה המקומית לפעול ולבצע את מחויבותה לפי התכנית.

בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה

שיפוץ ושיפור בית משותף גל | 06/09/2020 08:36

מהו הרוב הנדרש באסיפת הדיירים על מנת לעשות לקיים שיפור בחזות הבניין כמו שיפור המעטפת שלו והחלפת לובי (שנמצא במצב טוב) ועוד? מדובר בעבודות שהן ברובן שיפור הבניין ולא שיפוץ.


תודה


הוספת תגובה לעמוד המלא

שיפוץ לובי עו"ד ציפי מרגלית | 10/09/2020 00:29

שלום גל,

הנך מוזמן לפנות בשאלה זו לפורום המקרקעין/נדלן.

בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה

חילוק וילה לדירות עזרה | 02/09/2020 17:26

שלום אני גר בישוב קהילתי עם ועדות קבלה .
נבנו כמה בתים וילות מולי בשנים האחרונות , הבעיה שלאט שלאט הבתים שהם וילות גדולות חולקו על ידי בעל הבית שלהם לכמה דירות,  לפחות 4 דירות בוילה אחת שחולקה עם דלתות לכניסה פרטית לדירים שם  , זה מכביד מאוד על החניה באזור, הרחוב נהיה צפוף מאוד הרבה דיריים מתחלפים ממש לא נעים לפעמים 
האם מותר כך לחלק את הוילה לבניין דירות !! 
זה כמו עסק מול הבית שלי גם בעל הבית בכלל לא גר ברחוב פה אלה כמה רחובות למעלה אצלו הכול שקט ורגוע ואת העסקים עושה על הגב שלי 
האם אפשר לעשות משהו 
תביע ,פיוצויים,
לתבוע את הישוב 
אשמח ליעוץ תודה


הוספת תגובה לעמוד המלא

פיצול דירה עו"ד ציפי מרגלית | 03/09/2020 13:50

שלום רב,

פיצול של וילה אשר קיבלה היתר כיחידת מגורים אחת לדירות הוא מעשה אסור ומנוגד לחוק.

אתה יכול לפנות לפיקוח הועדה המקומית בתחומה מצוי הישוב שלך ולהגיש תלונה. במקרים כאלה מחובתו של הפיקוח לפעול, ולהעביר את ממצאי החקירה לתובע של הועדה המקומית, אשר ישקול אם להגיש כתב אישום.



בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה

הפקעה נדיה | 31/08/2020 14:11

1. האם רשות מקומית רשאית להפקיע חלק בנוי בתוך דירות בבניין? 2. איך ניתן לברר טרם רכישת דירה אם יש סיכון להודעה


הוספת תגובה לעמוד המלא

הפקעת חלק מדירה עו"ד ציפי מרגלית | 03/09/2020 13:47

נדיה שלום,

המצב אותו את מתארת אפשרי רק במקרה בו קיימת תכנית להפקעה, דוגמת הפקעה לצורך הרחבת דרך, וקיים במקום בניין ישן מאוד שנבנה לפני שהתכנית אושרה, וכלל הנראה ללא היתר.

כדי לתת תשובה עניינית יותר עליך לתאר ביתר פרוט את המקרה. 

לפני הרכישה יש לפנות לועדה המקומית עם כתובת מדויקת/גוש חלקה, ולברר את התכניות החלות שם.

בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה

החלפת חניה מנשה | 26/08/2020 09:13

יש לי שכן בבנין, ולי יש חניה [לא מקורה] מס' 3, ולו גם יש חניה [לא מקורה באותו מגרש חניה]] מס' 15, ואנו רוצים להחליף שלי יהיה מס' 15 ולו 3, כיצד מומלץ לעשות את ההחלפה, והאם גם לדווח בטאבו / במינהל, ובמה זה כרוך, מיסים או תשלום אחר ?



הוספת תגובה לעמוד המלא

החלפת חניה עו"ד ציפי מרגלית | 03/09/2020 13:45

מנשה שלום,

החלפת החניות בינך לבין השכן אינה פעולה תכנונית ואינה בתחום התכנון והבניה. מוזמן לפנות לפורום מקרקעין/נדלן בעניין זה.

בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה

האם לקנות את הדירה? שני | 24/08/2020 11:20

הציעו לי לקנות דירה במבנה מסחרי שעכשיו הופכים אותו לדירות מגורים. המחיר המבוקש עבור הדירה אטרקטיבי במיוחד. איזו בעיה יכולה להיות לי אם אקנה את הדירה?


הוספת תגובה לעמוד המלא

הציעו לך לקנות דירה במחיר אטרקטיבי במבנה מסחרי? דע ממה להיזהר! עו"ד ציפי מרגלית | 24/08/2020 11:21

זהירות!

השימוש במבנה חייב להיות תואם לשימוש שנקבע בהיתר הבניה, ולשימוש המותר בתכנית התקפה. עליך לבדוק היטב האם שונה השימוש של המבנה המסחרי והוצא היתר חדש לדירות המוצעות למכירה.

במידה ולא הוצא היתר כאמור, לא תוכל לרשום את השטח שאתה קונה כדירת מגורים בטאבו, וקיימת אפשרות סבירה ביותר שיוגש נגדך כתב אישום בגין שימוש חורג. המדובר בהליך פלילי במסגרתו ככל הנראה תחוייב בקנס כספי גבוה ביותר.

בחודשים האחרונים העלה משרד האוצר יוזמה חדשה של הסבת חלק משטחי המסחר והתעסוקה למגורים, ובטיוטת חוק ההסדרים מבקשים לקדם מהלך תכנוני שיאפשר זאת. שינוי זה נובע מהחשש ששטחי מסחר ומשרדים רבים ישארו ריקים בעקבות הקורונה. יש להדגיש כי הצעה זו כוללת מהלך תכנוני מסודר ומתייחסת לבנייה חדשה.

חשוב מאוד שלא להתפתות להצעות שייתכן ועושות שימוש לא ראוי בכך שלציבור הרחב הגיעו שמועות בדבר השינוי המוצע, העלולות להביא לניצול לא הוגן של תמימות המשולבת בחוסר ידע בנושא.


בברכה,

ציפי מרגלית, עו"ד
מנהלת פורום תכנון ובנייה

רחוב יגאל אלון 94, מגדל אלון 2 תל אביב
טלפון נייד: 050-6444555 ; מייל: [email protected]



הוספת תגובה
להודעות נוספות גלול מטה